Battlefleet GothicBattlefleet Gothic jest strategiczną grą figurkową osadzoną w uniwersum Warhammer 40000, odzwierciedla ona starcia gwiezdnych flot w przestrzeni kosmicznej.Gracze mają do wyboru floty reprezentujące większość ras świata Warhammer 'a. W wersji podstawowej gry znajdowało się opis i zasady dla następujących armii:

Imperial Navy
Chaos
Ork Pirates
Eldar pirates

W skład podstawki do Gothic'a wchodziły następujące elementy:

Battlefleet Gothic Rulebook + zasady rozgrywania kampanii
4 x Imperial Cruiser (plastik)
4 x Chaos Cruiser (plastik)
12 kostek
około 100 żetonów
"linijki"
Fleet Rosters
skrót zasad
ulotka wprowadzająca do gry ("Getting started") + mini komiks ze świata Batllefleet GothicNastępnie Games Workshop opublikowała w różnych źródłach szereg dodatkowych zasad wprowadzających do gry floty kolejnych ras:

Space Marines
Ork Waaagh!
Craftworld Eldar
Dark Eldar Raiders
Tau Empire
Tyranid Hive Fleets
Necron Raiders
Adeptus Mechanicus

Figurki w Battlefleet Gothic reprezentują poszczególne statki kosmiczne, zazwyczaj modele te mają 2-10 cm. W chwili obecnej gra ta została przeniesiona do działu Specialist Games dzięki czemu podręcznik do niej możemy pobrać za darmo z oficjalnej strony Games Workshop.Dodatkowo figurki do tego systemu produkowała również firma siostra GW - Forge World.

W trakcie rozgrywki, analogicznie do innych gier tego producenta, gracze kolejno wykonują szereg czynności swoimi statkami. Oprócz klasycznego ruchu i strzelania itd. mamy również do dyspozycji szereg manewrów charakterystycznych dla kosmicznych bitew jak taranowanie. Jeżeli mnie pamięć nie myli to w jednym ze starszych White Dwarfów czytałem kiedyś artykuł zawierający zasady pozwalający na wplecenie w partię Gothica małych potyczek figurkami z Warhammer 40,000 symbolizujących walki w czasie abordażu.

Od czasu premiery Gothica, Games Workshop raz na rok publikowała 'Battlefleet Gothic Annual' zawierający dodatkowe materiały do gry. Wyjątkiem był rok 2003 kiedy zamiast anuala ukazał się specjalny 160 stronicowy dodatek Battlefleet Gothic: Armada. Wprowadzał od do gry cztery nowe imperialne floty (Battle Fleet Armageddon, Bastion Fleets, Battle Fleet Cadia and the Reserve fleets of Segmentum Obscurus), skupiał także szereg informacji publikowanych wcześniej w magazynie White Dwarf i innych wydawnictwach GW.