Man O ' WarMan O'War (zamiennie zwany po prostu Manowar) jest to gra bitewna stworzona przez firmę Games Workshop. Akcja toczy się w uniwersum Warhammer 'a Fantasy. Rozgrywka w Man O'War odzwierciedla morskie bitwy pomiędzy flotami Starego Ašwiata, w grze mamy więc do dyspozycji większość armii charakterystycznych dla tego świata. z wyjątkiem tych, które nie posiadały morskiej floty (np. Wood Elves) lub tych które nie istniały w czasie kiedy gra powstała (np. Lizardmen). Premiera gry miała miejsce w roku 1993 a jej autorami byli Nigel Stillman, Bill King i Andy Jones.

Każdy z graczy w Man O'War kontroluje własną flotę, zazwyczaj w skład jednej floty/armii wchodzi niewielka ilość jednostek - od kilku do kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu, modeli. Jednostki (statki) w Man O'War podzielone zostały na 3 kategorie:- Man O'Wars (MOW) - największe i najsilniejsze jednostki, służące zazwyczaj jako statki dowodzenia, przewożące admirałów lub magów.

- Ships of the Line (SOL) - zróżnicowane pod kątem wielkości i siły jednostki operujące w oddziałach składających się z trzech statków. Za każdym razem jeden z trzech statków w oddziale jest okrętem flagowym (flagship). Pozostałe dwie jednostki musiały pozostawać w określonej odległości od statku flagowego w przeciwnym razie otrzymywały szereg kar i minusów w trakcie walki.

- Independents (IND) - podobnie jak Man O'Wars statki te działają w pojedynkę, zazwyczaj mają jednak o wiele mniejszą siłę ognia i wartość bojową. W zamian statki te mają bardzo często określone specjalne możliwości.

Man O'War wraz z wszystkimi dodatkami, które się ukazały dawał graczom możliwość objęcia dowództwa nad flotami następujących frakcji:

The Empire
Bretonnia
Dwarfs
High Elves
Dark Elves
Orcs
Chaos Plaguefleets (Slaanesh, Khorne, Nurgle, and Tzeentch)
Chaos Dwarfs
Skaven
Norse
Pirate fleets of Sartosa

Pudełko z wersją podstawową gry zawierało 12 plastikowych statków oraz komplet zasad. Pozostałe dostępne w sprzedaży statki wykonane były z białego metalu (oprócz plastikowych masztów i papierowych żagli). Figurki te są dziś bardzo trudno dostępne, właściwie jedyną możliwość ich kupna dają serwisy aukcyjne. Oprócz figurek i zasad box zawierał oczywiście również szereg żetonów, kart i elementów scenerii potrzebnych w trakcie rozgrywki.Krótko po premierze gry ukazały się dwa oficjalne dodatki Plaguefleet i Sea of Blood. Z informacji, które znalazłem w sieci wynika, że dodatki te powstały wraz z wersją podstawową zostały jednak wypuszczone na rynek nieco później aby stworzyć wrażenie, że ta linia produktów jest cały czas rozwijana.

Plaguefleet zawierał zasady oraz szereg kart, które umożliwiały gre flotami Chaosu (Khorne, Slaanesh, Tzeentch i Nurgle), Skaven 'ów oraz flotą Chaos Dwarfs.

Sea of Blood poszerzał możliwości rozgrywki jedynie o flotę Norse ale wprowadzał także szereg dodatkowych zasad oraz kart umożliwiających użycie morskich potworów. Dodatek ten wprowadzał między innymi również możliwość użycia jednostek latających.

Szereg artykułów poszerzających zasady Man O'War ukazał się również w wydawanych przez Games Workshop magazynach Citadel Journal i White Dwarf. Były to między innymi zasady do floty Undead, należy jednak dodać, że nie wypuszczono nigdy figurek do tej floty.Gra została wycofana ze sprzedaży w roku 1995, w wybranych krajach była jednak nadal dostępna za pośrednictwem mail order. Całkowite wycofanie ze sprzedaży nastąpiło w roku 1998. Podobnie jednak jak w przypadku innych wycofanych ze sprzedaży gier Games Workshop Man O'War do dnia dzisiejszego posiada wąską ale wierną grupę fanów rozrzuconych po całym świecie.