Reaper MiniaturesReaper Miniatures to amerykański producent (do niedawdna tylko metalowych obecnie również plastikowych) figurek fantasy i science fiction głównie w skalii 25-35 mm. Firma rozpoczęła swoją działalność 4 lipca 1992 roku, a jej siedziba początkowo znajdowała się Fort Worth w stanie Texas (obecnie mieście się w Denton, w tym samym stanie). Maskotką firmy jest sukkub imieniem Sophie. Na początku swojego istenienia Reaper miał w ofercie dwie linie: Distinguished Flying Collectibles - samoloty z okresu II wojny światowej i Renaissance Dreams - biżuterię nawiązującą do klimatów fantasy.W kwietniu 1993 firma przeniosła się do Lewisville (Texas) gdzie reaktywowano kilka starszych linii figurek, do których Reaper miał prawa i połączono je w jedną linię Dungeon Dweller 25 mm. W obliczu dobrej sytuacji rynku i sporych możliwości rozwoju Reaper w 1994 przenosi się do dużego (ok. 750 m2) magazynu przy 320 Smith Street w Lewisville. Pod koniec roku 1995 firma wypuszcza tzw. Scrye Counter - serię akcesoriów do gier karcianych. Jako ciekawostkę mogę dodać, że akcesoria te wydane były w porozumieniu i na licencji magazynu Scrye poświeconego grom karcianym (głównie Magic: the Gathering), a do dnia dzisiejszego sprzedano ponad 500 000 tych produktów na całym świecie. W roku 1996 zapoczątkowano linię Dark Heaven 25 mm, która do dnia dzisiejszego jest jedną z lepiej sprzedających się serii figurek skierowanych do graczy RPG, na świecie. Mniej więcej w tym okresie firma rozpoczęła również ekspansję na rynki europejskie poprzez podpisanie kilku umów z firmami w Anglii. W lipcu 1998 Reaper po raz kolejny przenosi swoją siedzibę i linię produkcyjną na 817 Mill Street również w Lewisville aby tam zapoczątkować linie Warlord 25 mm, CAV (Combat Assault Vehicle), a także rozpocząć produkcję Reaper Box Sets, Reaper Pro Paints i Reaper Master Series Paints. W styczniu 2004 firma po raz ostatni (jak na razie) zmienia swoją siedzibę, która obecnie znajduje się przy 9062 Teasley Lane w Denton w stanie Texas.Reaper spory nacisk kładzie na stworzenie i utrzymanie społeczności internetowej swoich fanów/klientów. Do wyboru mamy więc forum, sklep internetowy oraz Fantasy Fig Finder, narzędzie pozwalające klientowi odnaleźć figurkę wg. wielu kryteriów (rasa postacii, uzbrojenie itd).

W roku 2006 głównymi liniami produktów Reaper Miniatures były:

Dark Heaven Legends linia skierowana głównie do graczy RPG, składa się z ogromnej ilości figurek fantasy prezentujących postacie bohaterów, potworów, broni, akcesoriów, zwierząt itd. Figurki są metalowe w skali 25-28 mm.Warlord (system bitewny) linia figurek i skirmishowy system bitewny stworzony przez Reaper'a osadzony w świecie Taltos, w którym 10 frakcji walczy o kontrolę nad poszczególnymi prowincjami.

Combat Assault Vehicle (CAV) system bitewny nawiązujący do BattleTech'a, 10 multikorporacji ścierających się w walce o władzę nad 6 planetami. Obecnie trwają prace nad CAV 2.

Najnowszym "dzieckiem" amerykańskiego producenta jest linia Legendary Encounters zawierająca plastikowe fabrycznie malowane figurki fantasy. Szczerze powiem, że po obejrzeniu pierwszych zdjęć figurek z tej linii szczerze się zawiodłem.Jako ciekawostkę mogę jeszcze dodać, że w przeszłości Reaper tworzył jeszcze figurki do dwóch dość popularnych systemów RPG, Legend of the Five Rings (L5R) i Exalted (firmy White Wolf). Jednak licencje Reapera na te linie wygasły w 2005 roku.

Przydatne linki:

Reaper Miniatures - strona główna.

Okazji cenowych i rzadkich figurek szukaj na Allegro.pl