Ral ParthaRal Partha byłą jedną z najstarszych i najbardziej znanych firm tworzących figurki w Stanach Zjednoczonych. Powstała w roku 1975 w Cincinnati w Ohio. Nazwa firmy pochodzi od imienia postaci maga do system RPG Dungeons & Dragons, należącej do jednego z przyjaciół założycieli firmy.

Firma powstała w oparciu o rzeźbiarskie talenty Toma Meiera, o którym parę słów przeczytać możecie również w dziale rzeźbiarze. Uwagę na talent Toma Meiera zwrócił Jack Hasselbrock, który zebrał grupę inwestorów i rozpoczął działalność. Meier miał 15 lat kiedy zaczął rzeźbić, całkiem przypadkiem zaczął tworzyć swoje prace z materiału zwanego E-Pox-E Putty, którego nie używał żaden z profesjonalnych rzeźbiarzy. Okazało się, że masa ta idealnie nadaje się do tworzenia bardzo małych i szczegółowych modeli.

Ral Partha zaczęła od tworzenia figurek antycznych żołnierzy różnych okresów. Rynek był w tamtym okresie (połowa lat 70) bardzo niewielki, w 1975 roku firma wzięła udział w targach Gen Con mając w ofercie tylko figurki greckich wojowników. Szybko okazało się, że fani Dungeons & Dragons są tak spragnieni jakichkolwiek figurek, które można zaadoptować do konwencji fantasy, że Ral Partha wyprzedała na Gen Conie całość swoich zapasów. To uświadomiło im jak duży jest popyt na figurki fantasy.W 1988 roku Ral Partha podpisała umowę z firmą TSR na tworzenie oficjalnej linii figurek do systemów AD&D (Advanced Dungeons & Dragons). Udało im się również zdobyć licencje na tworzenie figurek do innych systemów jak Battletech firmy FASA, Runequest i Ogre. Pod koniec lat 90-tych popularność D&D została przyćmiona przez nową na rynku grę Magic: The Gathering. W związku ze spadkiem popularności tej linii podstawowym dochodem firmy stała się sprzedaż modeli do Battletech'a. Spadek dochodów ze sprzedaży modeli fantasy zapoczątkował jednak finansowe problemy firmy. FASA, wydawca systemu Battletech zobaczył w tej sytuacji swoją szansę - i postawił właścicielom Ral Parth'y ultimatum. Albo zdecydują się na sprzedaż firmy na rzecz FASA, w zamian za 1/3 wartości rynkowej firmy albo FASA wycofa swoją licencję na tworzenie figurek do Battletecha. Nie mając wyboru Ral Partha weszła w skład firmy FASA w 1998. Decyzja ta okazałą się zgubna gdyż wraz z upadkiem firmy FASA w 2001 roku przestała istnieć również Ral Partha.Obecnie figurki Ral Parthy dostępne są za pośrednictwem firmy Iron Wind Metals, LCC z siedzibą również w Cincinnati. Jednak firma ta jest tylko cieniem swojego protoplasty. Została założona przez jednego z byłych właścicieli Ral Parthy, używa tego samego materiału, form i technologi odlewniczej jednakże zdecydowana większość rzeźbiarzy odeszła aby tworzyć na własną rękę (Thunderbolt Mountain, Olleys Armies) lub dla innych firm (np. Reaper Miniatures).Jako ciekawostkę mogę jeszcze dodać, że w połowie lat 80-tych kilka linii figurek z Ral Parthy (np. Elves i Halflings) zostało wypuszczonych na licencji na rynek brytyjski przez Citadel Miniatures.

Przydatne linki:

Iron Wind Metals, LLC - strona główna "spadkobiercy" Ral Partha.

Okazji cenowych i rzadkich figurek szukaj na Allegro.pl