Jes Goodwin

Jes GoodwinMistrz. Według opinii wielu osób to najlepszy rzeźbiarz i projektant świata. Ukończył wydział sztuk pięknych na Trent Polytechnic w Nottingham. O GW dowiedział się od znajomych (okazało się, że on i John Blanche znali te same osoby) i udało mu się dostać pierwsze zlecenia. Na samym początku, czyli w latach siedemdziesiątych pracował jako wolny strzelec i zajmował się głównie rysowaniem ilustracji oraz malowaniem figurek. Tak jak wielu rzeźbiarzy GW zaczął od malowania, ale bardzo szybko zaczął rzeźbić własne modele. Cały czas będąc wolnym strzelcem wykonał kilka zleceń dla firm takich jak Asgard Miniatures oraz TSR UK.

W roku 1985 został zatrudniony na pełnym etacie jako rzeźbiarz i projektant w Games Workshop. Od tej chwili jego kariera nabrała tempa. Pracował przy wielu rasach i przy prawie każdym systemie jaki wypuściła GW. Rzeźbił figurki Wysokich i Leśnych Elfów, wojowników Chaosu do Warhammera Fantasy Battle, a nawet Skavenów, których to wygląd i historię wymyślił od podstaw. Jednak głównym polem działalności Jesa Goodwina był Warhammer 40,000. To on stworzył podstawy tego co dziś reprezentują sobą Eldarowie, Tyranidzi, Nekroni, Battle Sisters, Tau, Chaos Space Marines i przede wszystkim Imperialni Space Marines. Miał ogromny wpływ na ich wygląd, technologię, historię, kulturę i sposób działania na polu bitwy.

Dziś Jes Goodwin nadzoruje produkcję modeli plastikowych jakie produkuje GW, ale czasem udaje mu się coś w wolnej chwili wyrzeźbić. To co wyróżnia go od innych rzeźbiarzy to niewiarygodna wprost szczegółowość figurek i unikalny klimat jaki tworzą jego rzeźby. Po tylu latach pracy dla GW stał się nieodłączną częścią tej firmy, co więcej, można już chyba mówić o rzeźbieniu w stylu Jesa Goodwina, bo wielu młodych i początkujących rzeźbiarzy stawia go i jego prace jako wzór do naśladowania.

Ciekawostki.

- Pierwsze, lub jedne z pierwszych figurek, jakie wykonał dla GW to figurki Uruk-Hai do LOTR, gdy GW produkowała jeszcze figurki głównie do systemów RPG.

- Czy zauważyliście, że współczesna wersja Boltera, broni używanej przez Space Marines, została nazwana: Astartes MK Vb; Godwyn Pattern?

- W 1997 roku Academy of Adventure Gaming, Arts and Design (www.originsgames.com) przyznała mu nagrodę w kategorii Best Science Fiction or Fantasy Figure Miniature za Sisters of Battle Seraphim Battle Squad.

- Spójrzcie na kolejny projekt Jesa Goodwina - Land Raider. Na gąsienicach tego pojazdu pojawia się Orzeł Imperialny â?? symbol Imperium. Umieszczony jest na co trzynastym segmencie gąsienicy â?? pierwsze dwanaście segmentów reprezentuje dwunastu Lordów Terry a trzynasty reprezentuje Imperatora stojącego na ich czele.

Wulfen