The Assault GroupThe Assault Group powstała jesienią 2001 roku. Jej pomysłodawcami i założycielami byli Steve Clark i Peter Brown. Steve jest jeden z autorów publikujących dla firmy Wargames Research Group tworzącej historyczne systemy bitewne, a Peter Brown zajmuje się tworzeniem figurek od 22 lat, w latach 1983-2000 współpracował z kilkoma większymi producentami figurek w Wielkiej Brytanii.

Oboje zdecydowani byli stworzyć linie figurek w skali 28 mm inspirowanych współczesnymi konfliktami. Pierwszym rzeźbiarzem tworzącym dla TAG został Seth Nash. W październiku 2002 roku wypuszczone zostały pierwsze 24 figurki amerykańskich Marines stworzonych właśnie przez Setha Nash'a i inspirowanych zaczynającym się konfliktem w Afganistanie. Premiera modeli TAG zbiegła się z powstaniem firmy Devil Dog Design założonej J C McDaniel'a byłego żołnierza korpusu US Marines i tworzącej bardzo podobne modele. Konkurencja między tymi firmami właściwie zwiększyła popularność modeli z tego okresu. Devil Dog Design osiągnęło o wiele mocniejszą pozycję jako producent figurek Marines natomiast TAG zdobył rzesze klientów stworzonymi również przez Setha Nash'a figurkami Warlords of Afganistan.Po sukcesie figurek Afgańczyków TAG zaczął specjalizować się w tworzeniu figurek "czarnych charakterów" współczesnych konfliktów. Po głośnym sukcesie filmu Ridleya Scott'a â?oBlackhawk Downâ?? Assault Group wypuścił na rynek figurki afrykańskich bojowników. Kolejnymi modelami stworzonymi przez Setha były jednostki Rangers z konfliktu w Somalii i Drugiej Wojny w Zatoce oraz duża grupa żołnierzy irackich. Po wyrzeźbieniu tych modeli Seth Nash zdecydował się opuścić TAG i rozpoczął współpracę z firmą Rackham.Na szczęście po jakimś czasie Seth zdecydował się na powrót i zajął się tworzeniem figurek Gempei Wars czyli linii XII wiecznych Samurajów. Na następny ogień poszły figurki Mongol Invasion oraz Renaissance. W czasie kiedy Seth zajął się tworzeniem modeli historycznych do TAG dołączył pracujący wcześniej dla Wargames Foundry rzeźbiarz Will Hannah, którego zadaniem była kontynuacja serii Ultra Modern. Kolejnym nabytkiem personalnym stał się Nick Collier pracujący wczęsniej dla I-kore, który zajął się tworzeniem figurek z okresu II Wojny Ašwiatowej.

Niestety Seth Nash po raz drugi postanowił opuścić szeregi TAG, lukę powstałą w modelach historycznych miał wypełnić Mauro Gnani, natomiast tworzenie linii Ultra-Modern wspomóc miał pracujący wcześniej dla Black Tree Design Richard Ansell. Figurkami Azteków zajął się natomiast Mark Sims.

TAG wypuścił także linie figurek inspirowanych konfliktem wietnamskim.

Obecnie dla Assault Group pracuje 5 rzeźbiarzy (2 na pełen etat i 3 na zlecenie) stale poszerzając rosnącą liczbę modeli i podnosząc jakoś modeli oferowanych przez tą firmę. Szczególnie miłą ciekawostka dla nas może być fakt, że w linii Renaissance znaleźć możemy bogaty wybór figurek XVII wiecznych polskich żołnierzy.

figurki.net

Przydatne linki:

The Assault Group - strona główna.

Okazji cenowych i rzadkich figurek szukaj na Allegro.pl