Celtos
Celtos jest szybkim skirmishowym systemem bitewnym dla dwóch lub więcej graczy. Gra osadzona jest w starożytnym świecie Goria. Pięć ras ściera się w walce o dominację nad kontynentem. Fir Bolg - przeklęta żyjąca śmierć z Anwyn, Sidhe - nieśmiertelni elficcy władcy żywiołów, Fomorianie - demoniczny pomiot orków i goblinów, Gaelowie plemie ludzi, wyznawcy Wielkiej Matki oraz Vanir krasnoludzcy najeźdzcy z mroźnych pustkowi.Gaelowie - Ukochane Dzieci Boginii.


Galowie są ludźmi, drugą rasą zrodzoną przez Boginię Matkę Anu. A?yją w plemiennych społecznościach rządzonych przez kastę wodzów i królów. Plemie składa się z większej ilości klanów, a każdy z nich dowodzony jest przez najlepszego wojownika. Królowie i królowe dowodzą poszczególnymi plemionami a sami podlegają władzy Ard Righe Wielkiego Króla wszystkich Gaelów. Władcą tym zostaje zawsze mężczyzna ponieważ uważany jest on także za śmiertelnego małżonka Bogini Słońca Anu. Niezależnymi od tej struktury pozostają druidzi, będący mędrcami i sędziami w sporach pomiędzy poszczególnymi królami i wodzami.Sidhe - Nieśmiertelni Władcy A?ywiołów.

Sidhe są pół boskimi nieśmiertelnymi istotami, wężowe istoty zrodzone zostały z magii i mocy żywiołów uwolnionych w czasie wojny pomiędzy Fir Bolg i boginią Anu. Większość tych wężopodobnych istot przybrało postać podobną do ludzkiej aby łatwiej poruszaś cię w świecie Gorii. Ci Sidhe zwani są teraz Elfami i są bardzo dumną i dekadencką rasą.

Vanir - Najeźdźcy z Mroźnych Pustkowii.

Vanirowie są rabusiami i piratami pochodzącymi z mroźnego, zimowego królestwa leżącego w innym niż Goria wymiarze. Połączone jest ono z Gorią magicznym tęczowym mostem zwanym Bifrost. Lud Vanirów składa się z trzech różnych ras: krępych i sędziwym krasnoludów, skrzydlatych Valkirii oraz Jotunów, mroźnych gigantów. Ojczyzną Vanirów jest Midgaard, kraina pokryta niedostępnymi górami i mroźnymi rozległymi puszczami, gdzie niespokojne duchy krążą po mroźnych, lodowatych pustkowiach.Fir Bolg - Przeklęte Legiony Anwyn.

Fir Bolg to nieumarłe zastępy Anwyn, są potępionymi duszami skazanymi na wieczną wędrówkę po ziemi. Niektóre dzięki żerowaniu na żywych istotach odzyskały swoje dawne powłoki cielesne inne muszą egzystować w postacii szkieletów. Oprócz nich w szeregach Fir Bolg znaleźć można także zombie, kapłanów nekromantów oraz przerażających, mrocznych, nieumarłych herosów.

Fomorianie - Pomiot Chaosu i Pradawnej Nocy.

Fomorianie są płazopodobnymi istotami pochodzącymi z wilgotnego podziemnego świata Lochlan. Trzon tej rasy stanowią orki i gobliny. Mieszkańcy Lochlan żyją w brutalnej i prymitywnej społeczności opartej na prawie siły. W czasie kiedy nie prowadzą wojny z okolicznymi osiedlami innych ras Fomorianie najczęściej walczą pomiędzy sobą. Słabsi są podporządkowywani przez silniejszych lub stają się ich niewolnikami, a ci którzy są bezużyteczni rzucani są na żer bestiom.

System Celtos stworzony został przez firmę I-Kore, która niestety upadła, obecnie prawa do systemu i figurek przejęte zostały przez firmę Brigade Models, która planuje dalej rozwijać Celtosa. Wydali już na nawet kilka nowości jak na przykład model The King of the Wild albo Duragtak, Orc Hero with Halberd. Zdecydowana większośc modeli do Celtosa stworzona została przez Keva White'a. Na stronach Brigade Models pobrać można katalog figurek Celtosa w formacie .pdf, możecie go pobrać także klikając TUTAJ.

Przydatne linki:


Brigade Models - strona główna.

Sklep Gildia Najemników - polski sklep internetowy oferujący modele Celtos.


www.celtos.de - serwis niemieckich fanów systemu, dostępny także w wersji angielskiej, niestety od dawna nie aktualizowany.

Okazji cenowych i rzadkich figurek szukaj na Allegro.pl