Incursion

"incursion"
Incursion to połączenie gry bitewnej i gry planszowej, tytuł ten ukazał się nakładem wydawnictwa Grindhouse Games, związanego z firmą tworzącą figurki i systemy bitewne West Wind Productions. Incursion osadzone jest w świecie Secrets of the Third Reich, stworzonym właśnie przez firmę West Wind. Gra osadzona jest w konwencji tzw. Weird War II czyli po prostu druga wojna z dużą dawką mistyki, tajemnicznych technologi i horroru (zombie, wilkołaki, roboty, okultyzm, istoty nadprzyrodzone, szalone wynalazki itd.). Dla tych z Was, którzy nie znają tej konwencji wymienie kilka tytułów jak np: Wolfenstein (gra na PC), Hellboy (komiksy i filmy) czy nawet w pewnym stopniu Indiana Jones. Na samym wstępie warto wspomnieć, że zasady do Incursion można pobrać za darmo ze strony producenta. Jedyne czego będzie nam brakować do rozpoczęcia gry to oczywiście figurki. Figurki do Incursion sprzedawane są obecnie przez Grindhouse Games oraz West Wind. Oprócz Incursion figurki te można wykorzystać również w Secrets of the Third Reich.

W Incursion odgrywamy starcia elitarnego oddziału wojsk alianckich - US Lucky Seventh oraz niemieckiego oddziału SWD - Special Weapons Development. Walka toczy się Gibraltarze, który został zajęty przez siły Niemieckie. Wojskowi i naukowcy III Rzeszy przeprowadzili tam szereg makabrycznych eksperymentów. Po odbiciu Gibraltaru przez Aliantów okazało się, że w ogromnym podziemnym kompleksie składającym się setek kilometrów tuneli, Niemcy zostawili za sobą kilka naprawdę nieprzyjemnych niespodzianek. Specjalny oddział amerykańskich żołnierzy wyposażonych w eksperymentalne pancerze wspomagane został wysłany w głąb kompleksu aby oczyścić go z potworności stworzonych przez Niemców. Siły aliantów reprezentowane są przez 6 figurek amerykańskich marines w eksperymentalnych pancerzach wspomaganych, każda figurka jest inaczej uzbrojona i jest czymś w rodzaju bohatera. W szeregach niemieckich znajdziemy 4 figurki bohaterów (Ilsa von X, Gretel von X, Hans the Hunter, Blitzhound) oraz kilka zestawów figurek zombie stworzonych w czasie nieludzkich eksperymentów.

Zasady, które jak już wspomniałem są do pobrania na stronie producenta podzielone są na 3 pliki: rulebook, assets oraz spora, bardzo efektowna mapa/plansza. Rulebook ma 24 strony i zawiera oczywiście zasady, statystyki wszystkich figurek oraz 7 scenariuszy. Ogólnie zasady są stosunkowo proste i łatwo je załapać. W skrócie w każdej turze każdy z graczy aktywuje wszystkie swoje jednostki/figurki, każdy model ma określoną liczbę punktów akcji, które może wydać na ruch, strzelanie, walkę wręcz, otwieranie drzwi itd. Istnieje oczywiście kilka dodatkowych zasad jak np. stawianie modelu na warcie. Strzelanie rozstrzyga się przy pomocy stosunkowo prosty rzutów K6 określanych na podstawie zależności między statystykami broni, a odpornością celu. W podobny sposób jest rozstrzygana również walka wręcz.

Oprócz zasad podstawowych poszczególne figurki posiadają również zasady specjalnie, które sprawiają, że każdy z naszych żołnierzy staje się unikalną postacią.

Mamy więc zbiór prostych i jasnych zasad podstawowych i do tego garść specjlanych zasad, która dają nam możliwość większego pokombinowania taktycznego. Oprócz tego na początku każdej tury gracze otrzymują określoną ilość tzw. Command Points. Można je wykorzystać jako zwykłe, dodatkowe Punkty Akcji dla własnych modeli lub też użyć ich aby zyskać pierszeństwo ruchu w naszej turze. Możemy więc w jednej turze grać jako drudzy, a w następnej wygrać pierwszeństwo dzięki czemu gramy jak gdyby dwie kolejki pod rząd, może to dać sporą przewagę.

Oprócz figurek i kości, w grze mamy również karty, każdy z graczy może mieć na ręce od 1 do 5 kart. W każdej duże dobiera się do pełnej ręki (do 5 kart). Karty to zazwyczaj specjalne wydarzenia i akcje, które możemy zagrywać w trakcie gry, np. Critical Hit (automatyczne zranienie bez rzutu koścmi) czy Battle Rage (bonus do walki wręcz dla danej figurki). Przeciwnik może zniwelować działanie naszych kart przez wydawanie Command Points.

W pliku "assets" znajdziemy właśnie wszystkie karty, żetony, elementy planszy itd. które możemy sobie wydrukować. Planszę najlepiej nakleić po wydrukowaniu na jakąś płytę lub gruby karton. Warto też wspomnieć, że plansza prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Samą planszę można również wykorzystać przy okazji grania w inne skirmishowe gry bitewne.

Podsumowując Incursion jest to albo prosta gra bitewna, albo rozbudowana gra planszowa, zależy jak na nią spojrzymy. Na upartego w Incursion możemy zagrać bez figurek lub też używając figurek innych firm. Gra ma też spore możliwości pod kątem rozwoju, dodawania nowych jednostek scenariuszy itd. Biorąc pod uwagę fakt, że całe zasady i elementy w rodzaju żetonów i planszy możemy pobrać za darmo, myślę ża warto zaznajomić się z tą pozycją.

Przydatne linki:Incursion - strona główna.Figurki Weird War II w sklepie