Warhammer

Warhammer


Warhammer Fantasy Roleplay (w skrócie WFRP lub WHFRP) to gra rpg osadzona w świecie Warhammer Fantasy stworzonym przez firmę Games Workshop na potrzeby gry bitewnej Warhammer Fantasy Battle.

Historia:

Po raz pierwszy Warhammer RPG został opublikowany w roku 1986 przez firmę Games Workshop jako uzupełnienie gry bitewnej. W roku 1989 seria Warhammer została przekazana wydawnictwu Flame Publishing, związanemu z Games Workshop. Firma ta jednak zakończyła swoją działalność w roku 1992 z powodu problemów finansowych. Przez kilka lat dalsze losy tej gry rpg były niepewne. W końcu w 1995 licencję na dalsze publikacje podręczników do Warhammer RP otrzymało wydawnictwo Hogshead Publishing. Nakładem Hogshead ukazała się kolejna edycja podręcznika Warhammer, kampanii Wróg wewnętrzny (Enemy Within), a także kilka nowych dodatków, między innymi zapowiadany od wielu lat Realms of Sorcery. Publikacje Hogshead Publishing były jednak mocno ograniczone przez Games Workshop, która obawiała się, że nowe materiały do Warhammer RPG będą stały w sprzeczności z wydawanymi podręcznikami do Warhammer Fantasy Battle. W 2002 roku Hogshead Publishing zostaje sprzedane, a licencja dotycząca gry rpg w świecie Warhammer powraca do Games Workshop. Dalsze losy tej gry rpg lądują w rękach Black Industries, firmy będącej częścią GW. Ukazuje się kolejna edycja podręcznika głównego i szereg dodatków. 28 stycznia 2008 Black Industries ogłasza całkowite wycofanie się z rynku gier rpg, a już 22 lutego 2008 firma Fantasy Flight Games, potentat na rynku gier planszowych ogłasza, że został właścicielem praw do publikacji gier rpg, karcianych i planszowych w świecie Warhammer. Fantasy Flight Games jest do dnia dzisiejszego właścicielem tych praw. Warto wspomnieć, że w ciągu wszystkich tych lat Warhammer RPG ukazał się również w językach: francuskim, polskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i japońskim.

Zobacz podręczniki Warhammer po polsku (kliknij w obrazek aby sprawdzić szczegóły):

" /> " /> " /> " /> " /> " /> " /> " />

" /> " /> " /> " /> " /> " /> " /> " />

" /> " /> " />

Ašwiat:

Ašwiat Warhammer w wielu aspektach przypomina nasz świat z okresu późnego średniowiecza. Na mapie świata, pomimo nieco innego kształtu lądów, bez trudu rozpoznać można ziemskie kontynenty. Państwa Starego Ašwiata i ich kultura także były wzorowane na krajach z prawdziwego świata: potężne Imperium to Ašwięte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, Bretonnia to średniowieczna Francja, stepy Kislevu zajmują tereny odpowiadające geograficznie położeniu Polski i Rosji, Jałowa Kraina wraz z największym portem Starego Ašwiata Marienburgiem odpowiada Niderlandom, Estalia stanowi w ogólnych zarysach odpowiednik Hiszpanii, natomiast państwa-miasta Tilei wzorowane są na renesansowych Włoszech. Na obrzeżach Starego Ašwiata istnieje jeszcze Norsca (Skandynawia), Albion (Wielka Brytania) oraz Arabia (odpowiadająca ogólnie cywilizacji islamskiej).


W przeciwieństwie jednak do historycznej Europy, istnieje tu magia, a obok ludzi żyją typowe dla fantasy istoty rodem z baśni i legend, takie jak jaszczuroludzie, elfy, krasnoludy, niziołki, orki, nieumarli czy szczuropodobni Skaveni. W ten wzorowany na historii świat wkomponowane są elementy inspirowane światami fantasy; na przykład na południowo-wschodnim krańcu Bretonii znajduje się zamieszkiwany przez leśne elfy las Loren, który w ogólnych zarysach nawiązuje do znanego z tolkienowskiego Ašródziemia lasu Lothlorien. Jedną z krain Imperium jest natomiast nawiązująca do tolkienowskiego Shire Kraina Zgromadzenia, zamieszkiwana przez niziołków. Na obrzeżach Imperium znajduje się także dziki obszar zwany jako Sylvania, siedlisko wampirów, zainspirowana legendą zapoczątkowaną przez książkę Abrahama Stokera pt. "Dracula".