Warhammer 40000 - figurki i gry bitewne.Warhammer 40000, zwany również Warhammer 40k lub w skrócie WH40k, to jedna z najpopularniejszych gier bitewnych na świecie. Na temat Warhammer 40k napisano już setki recenzji, artykułów itd. Pewnie większość z Was zna ten system dobrze lub przynajmniej słyszało o nim co nieco. Dlatego w poniższym tekście postaram się zawrzeć głownie podstawowe informacje na temat Warhammer 40k.

Warhammer 40000 to gra bitewna stworzona przez firmę Games Workshop w roku 1987. Autorzy Warhammer 40k to Rick Priestley i Andy Chambers, w kolejnych latach dziesiątki innych pracowników Games Workshop współtworzyło świat Warhammer 40k w kolejnych edycjach tej gry bitewnej, codexach (Codex to w WH40k księga armii opisująca występujące w grze formacje, specjalne zasady itd. dla każdej armii) i dodatkach.

W swoich początkach uniwersum Warhammer 40000 miało być odwzorowaniem świata Warhammer Fantasy Battle przeniesionego w daleką przyszłość. Stąd w WH40k spotkać możemy rasę Eldar wzorowaną na High Elves z WFB czy Space Orks, wzorowaną oczywiście na Orkach. Początkowo w Warhammer 40k mogliśmy grać również rasą Squat - odpowiednik armii Dwarfs. Jednak z czasem rasa ta została usunięta z podręczników Warhammer 40k.

W roku 2008 Warhammer 40000 doczekał się V edycji. Obecnie wg. oficjalnych zasad w grze dostępne są następujące armie:

Chaos Space Marines

Chaos Daemons
Daemonhunters
Dark Eldar
Eldar
Imperial Guard
Witch Hunters
Necrons
Space Orks
Space Marines
Tau Empire
Tyranids

W ciągu ponad 20 lat znalazło się też kilka armii, które zostały już wycofane lub do których dostępne były wyłącznie nieoficjalne zasady, np: Squat lub Genestealer Cult.

Najbardziej znaną armią w Warhammer 40k jest armia Space Marines. Przez lata stali się oni niemal ikoną WH40k. Space Marines to elita armii Imperium. Genetycznie modyfikowani super żołnierze zgrupowani w zakony (najbardziej znane to Dark Angels, Space Wolves, Blood Angels, Ultramarines). Stosunkowo niewielkie formacje wyspecjalizowane w różnych aspektach sztuki wojennej.

Historia Warhammer 40000 w skrócie:

- 1987 r. - I edycja Warhammer 40,000: Rogue Trader, w dużej mierze bazowana na II edycji Warhammer Fantasy Battle. Zasady przeznaczone były do rozgrywania raczej mniejszych bitew typu skirmish, przy użyciu niewielkiej ilości figurek.

- 1993 r. - II edycja, której redaktorem naczelnym był Andy Chambers. Wydana w postaci boxa, który oprócz podręcznika zawierał również figurki Space Marines i Orks oraz akcesoria tak jak makiety do gry i kości. Od drugiej edycji Warhammer 40000 pozwalał na rozgrywanie większych bitew. Do II edycji ukazał się również dodatek Dark Millennium.

- 1998 r. - III edycja Warhammer 40000. Tym razem dostępna zarówno w postaci samego podręcznika jak i boxa zawierającego figurki Space Marines i Dark Eldar. III edycja wprowadziła pewne uproszczenie zasad. W czasach III edycji pojawiają się też nowe armie: Tau Empire, Daemonhunters i Witch Hunters.

- 2004 r. - IV edycja nie wprowadziła większych zmian. Dostępna była w trzech postaciach. Sam podręcznik w twardej oprawie, box Battle for Macragge zawierający figurki Space Marines i Tyranids oraz kolekcjonerska edycja limitowana.

- 2008 r. - ostatnia (jak na razie) V ed. Warhammer 40k. Z okazji tej edycji wydano box Assault on Black Reach zawierający figurki Space Marines i Orks. Warto dodać, że w przypadku tego boxa stosunek ceny do ilości figurek jest bardzo korzystny dla graczy.

- 20?? r. - czy będzie VI edycja, myślę, że na pewno ale na to będzie trzeba jeszcze trochę poczekać...