Copplestone CastingsJak sama nazwa wskazuje firma ta została założona przez Marka Copplestone'a, rzeźbiarza o naprawdę dużej renomie i wieloletnim doświadczeniu w branży. W przeszłości pracował między innymi dla firmy Wargames Foundry, pozwolę sobie nawet na stwierdzenie, że to w dużej mierze jego prace nadały figurkom Foundry ich dość charakterystyczny styl. Niestety na dzień dzisiejszy nie udało mi się znaleźć o samym rzeźbiarzu zbyt wielu informacji. Mam nadzieję, że zmieni się to w przyszłości i znajdziecie o nim tekst w dziale Rzeźbiarze.Wracając jednak do samej firmy i jej oferty znajdziemy w niej naprawdę dużą gamę figurek w skali 28 mm oraz trochę mniejszy wybór w skali 10 mm. Obecnie oferta dzieli się na następujące kategorie:

Future War - linia figurek nawiązujących do klimatów tzw. "near future" (zarówno w wydaniu cyberpunkowym jak i post-apokaliptycznym). Spory wachlarz modeli poczynając od korporacyjnych ochroniarzy, bio zombie przez Neo-Sovietów, aż do laseczek w bikini z samurajskimi katanami :) i wielu innych. Osobiście jest to mój ulubiony dział w Copplestone Castings. Modele oczywiście w skali 28 mm, zaopatrzone w zintegrowaną metalową podstawkę.Back of Beyond - seria figurek w skali 28 mm przeznaczonych do systemów rozgrywających się w latach 20-tych XX wieku na kontynencie azjatyckim. Chińscy wojownicy, Armia Czerwona, Białogwardziści, muzułmańscy rebelianci, brytyjskie ekspedycje itd.World War I - sama nazwa mówi chyba za siebie. Seria zaplanowana jako uzupełnienie Back of Beyond, narazie składa się w wiekszości z figurek Brytyjczyków i Turków. Ponownie skala 28 mm.

High Adventure - figurki (28 mm) nawiązujące do klimatów "Pulp". Okres 1890-1930, spory wybór od polarnych ekspedycji i niedźwiedzi gryzli po jaskiniowców.

Darkest Africa - po raz koleny seria w skali 28 mm, tym razem czasy XIX-wiecznej kolonialnej ekspansji w Afryce.

Gangsters - czasy amerykańskiej prohibicji i sycylijskiej mafii, 28 mm.Fantasy - seria modeli fantasy w skali 10 mm, narazie znajdziemy tam głównie barbarzyńców (Horse Tribe) i orków, a także kilka figurek bohaterów (widać wśród nich sporo nawiązań do Władcy Pierścienia).

Copplestone Collection - kilka specjalnych modeli z różnych okresów i klimatów wyrzeźbionych przez Marka C. Znajdziemu tu między innymi figurkę Henryka VIII czy Ašw Mikołaja z powabną asystentką.

W moim odczuciu figurki ze "stajni" Copplestone posiadają pewien niepowtarzalny urok, cięzko jest mi jednak sprecyzować na czym miałby on dokładnie polegać. Z jednej strony figurki są wyrzeźbione w dość prostym stylu bez zbytniej ilości detali, z drugiej jednak strony każda z nich zdaje się być indywidualnością i posiadać swój własny, niepowtarzalny charakter. Oczywiście jest to kwestia gustu, zapraszam więc każdego do obejrzenia strony CS.

Zobacz też:Przydatne linki:

Copplestone Castings - strona główna,